Betvarkė Hollister ir 1%terių pasirodymas

Veiksmo laikas – Antro pasaulinio karo pabaiga.

Iš buvusių karių kuriasi socialinė grupė, kuriai neatsirado civilių darbo vietų ir buvo nepriimtinas lėtas gyvenimo tempas.

Holister mieste buvo numatytas kasmetinis „Gypsy Tour”, globojamas Amerikos Motociklininkų Asociacijos (AMA).

Liepos 4 d. į „Gypsy Tour” suvažiavo Salinas Ramblers MC ir Holister Veterans Memorial Park Assotiation. Bendras susirinkusiųjų skaičius buvo lygiai 4000. Tai buvo daug daugiau nei tikejosi teisėsaugos atstovai ir organizatoriai. Girtų baikerių gausa pasiekė kritinį tašką. Barų savininkai, prognozuodami situacijos eigą, nusprendė liautis prekiauti alkoholiniais gėrimais ir uždarė įstaigas dviem valandom anksčiau nustatyto laiko. Bet buvo jau pervėlu – situacija tapo nevaldoma.

Tai buvo tikras terorizmo blyksnis. Jų veiksmai įsibėgėjo liepos 4-ąją. Vakarėjant jie buvo faktiškai nevaldomi. Baikeriai užėmė beveik visą Hollister bei Riverside, ir kelias paras juos terorizavo, lėkdami savo agregatais visomis gatvėmis, įvažiuodami tiesiai į kavines ir restoranus. Tuo tarpu vietinės teisėtvarkos saugojimo institucijos tapo bejėgės atsilaikyti prieš iš širdies besilinksminančius baikerius.

San Francisko valstijos kronika. HOLLISTER.

1947-ųjų metų liepos 5-ąją valstybinė policija vakare įvedė neoficialią karinę padėtį Hollister miesto centre, kad nuslopintų baikerių šėlsmą.

60 žmonių buvo sužeisti, trys iš jų sunkiai. Į miesto ligoninę kreipėsi daugiau kaip 40 žmonių su įvairaus sunkumo galūnių lūžiais, galvos smegenų traumomis. Dar keletas buvo suimti. Buvo sušaukta speciali teismo naktinė sesija, kad galėtų nubausti tuos žmones, kurie buvo suimti šių betvarkių metu.

Sumaištis, prasidėjusi liepos 4-ąją, visiškai nuslopinta buvo tik liepos 6-osios dienos rytą. Visuotines linksmybes ir baikerių pasilinksminimus nutraukė Nacionalinė Gvardija ir miško gaisrinės žarnos. Riversaido šerifas iškart po incidento duotame interviu pirmiausia pavartojo išsireiškimą „outlaw bikers”.

Žurnalas „Times” plačiai apšvietė Hollister renginį ir netgi pirmajame viršelio puslapyje išspausdino girto baikerio nuotrauką, kuris sėdėjo ant savo agregato, stovinčio ištuštintų alaus butelių krūvoje. 1950 metais Stenlis Kameronas šį įvaizdį įamžino ir paskleidė po visą Ameriką filme „Laukinis”, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko Marlonas Brando.

Teisiamųjų suole atsidūrė daug aktyvių betvarkės dalyvių. Daugeliu atveju paskirtos istracinės nuobaudos nuo 25$ iki 250$, atskirais atvejais iki 75 dienų kalėti. Vienam iš dalyvių, policijos atpažintam kaip 19 metų Jim Morison iš Los Andželo, paskyrė 90 dienų kalėti.

Ameriką pradėjo krėsti eilinė paranoja – besiartinant Harlėjaus motoro riaumojimui žmonės ginkluodavosi ir ruošdavosi laukinių baikerių gaujų įsiveržimui. Motociklininkų reputacija buvo stipriai sugadinta.
Amerikos Motociklininkų Asociacijai pasidarė labai sunku susitarti su valdžia dėl bet kokio renginio.

Galų gale Amerikos Motociklininkų Asociacijos prezidentas kreipėsi į visuomenę pabrėždamas, jog iš visų JAV motociklininkų tik 1% yra piktybiški chuliganai ir viešosios tvarkos drumstėjai, o likusieji – geručiai, besilaikantys įstatymų.

str_1proc_2

str_1proc

1%teriai išklausę kalbos nusišypsojo ir išdidžiai užsisiuvo 1% antsiuvus, kad niekam nekiltų abejonių, kuriai motociklininkų grupei jie priklauso. Originalūs antsiuvai buvo rankų darbo, kuriuos siuvinėjo baikerių žmonos bei merginos. Juos siuvo ant savo karinių švarkų rankovių.

Amerikos Motociklininkų Asociacijos pradėtas informacinis karas prieš 1%terius privedė tik prie paskutiniųjų eilių susiglaudimo ir pagausėjimo.

Iš rusų kalbos vertė Evaldas