Visai žaliems

Šį straipsnį 1996 metais iš anglų kalbos išvertė Šaris. Pagal jį daugiau mažiau ir buvo formuojamos Lietuvos klubų taisyklės ir tradicijos.

Mane nepaprastai stebina tai, kad tiek daug žmonių, susijusių su motociklais ar baikerių gyvenimo būdu, yra visiškai neinformuoti arba žino labai nedaug apie įvairius baikerių klubus ir skirtumus tarp jų.
Didžioji mistikos dalis yra sukurta 60-ųjų metų visuomenės informavimo priemonių ir filmų. Tai įtakoja, kad ir šiandien žmonės, niekada nepriklausę baikerių klubams, nustemba sužinoję, kad nebūtina nukąsti galvos viščiukui ar įvykdyti masinės žmogžudystės tam, kad įstoti į klubą.

Atsiprašau tų žmonių, kurie priima viską tiesiogiai ir noriu pažymėti, kad tai yra informacija visai „žaliems” ir ne visada įmanoma nustatyti tikslias ribas tarp skirtingų grupuočių. Klubai gali būti įvairių tipų, kiekvienas su savo taisyklėmis ir įstatymais – manau kiekvienas, gerai paieškojęs, atras klubą tinkamą sau (čia ne pas mus).

Didžius skirtumas yra tarp klubo ir organizacijos (pvz. Baikerių Teisių organizacija). Pagrindinis skirtumas yra tas, kad į organizaciją gali įstoti praktiškai kiekvienas, sumokėjęs nario mokestį. Tuo tarpu prieš įstojant į klubą reikia praeiti bandomąjį laikotarpį, atitikti tam tikrus klubo kriterijus (tam tikro gamintojo, modelio ar stiliaus motociklas), vadovautis klubo sukurtomis taisyklėmis. Įstojus į klubą, siekti pilnos narystės (MEMBER), patvirtinamos po senesnių narių įvertinimo ir t.t.

Pagrindiniai klubų tipai UK.
BACK-PATCH CLUBS.
Tai klubai, kurių nariai antsiuvus (spalvas) nešioja ant nugaros. Parastai šie klubai vadovaujasi labai griežtomis vidaus taisyklėmis ir yra žinomi kaip MC (bet ne būtinai raidės MC yra ant jų antsiuvų). Šių klubų nepainioti su MCC!!!
Dauguma MC veikia tam tikrame rajone, mieste ir tai atsispindi jų antsiuvų apatinėje dalyje. Antsiuvų spalva, pavadinimas ir stilius yra nuožmiai ginami ir jų kopijavimas gali turėti neigiamos įtakos jūsų sveikatai.

Taisyklės, kurių laikosi MC yra uždaras klubo reikalas, todėl nėra prasmės jų aptarinėt: įvairovė begalinė. Tačiau niekas iš šalies negali paprasčiausiai ateiti ir įstoti į MC. Narystė yra patvirtinama klubo senbuvių, tačiau ir tuomet laukia bandomasis laikotarpis.
Šie klubai yra 99 % vyriškos kompanijos, tačiau yra ir tik moterų MC – UK veikia Women In The Wind MC. Bendrai priimta versija, kad šie klubai prasidėjo USA ir „1%” simbolis atsirado po AMA (American Motorcycle Association) suvažiavimo Hollister’yje. Kuomet AMA pranešėjas pažymėjo, kad crazy pasilinksminimai ir agresyvumas (tokie kaltinimai krito anuomet ant baikerių) yra būdingas tik 1 % visų baikerių. Keleto klubų nariams tapo garbės reikalu nešioti ženkliuką su šiuo simboliu.
Žiniasklaida dažnai klysta, priskirdama visus baikerius šiai grupei. Kartais bet kurio MC narys pavadinamas Hells Angels.
Hells Angels MC yra išskirtinis back-patch klubas ir niekas iš šalies neturi teisės reikšti savo nepasitenkinimo jų pavadinimu ar spalvomis. Tai yra užtarnauta ir jie teisūs pykdami dėl piktnaudžiavimo.
Nuomonė, kad norint priklausyti back-patch klubui, reikia būti iš kitos planetos ar turėti rimtų psichinių nukrypimų, senai yra paneigta. Daugelis MC daro daug gero visam baikerių judėjimui, o keletas klubų, iš pinigų, uždirbtų per jų organizuotus show yra paaukoję dideles sumas labdarai. Be abejo, yra keletas MC, kurie dar lieka prie pasenusio agresyvaus ar atsiskyrėliško įvaizdžio, tačiau jie tampa vis labiau izoliuoti, kadangi likusioji baikerių dalis pradeda veikti išvien.
Iš tiesų reikia būti tam tikru žmogumi, kad užsitarnauti ir nešioti back-patch spalvas, bet plačiąja prasme žiniasklaidos sukurtas įvaizdis yra perdėtas.

FRONT-PATCH CLUBS.
Tai klubai, kurių nariai antsiuvus nešioja ant krūtinės ar rankovės. Galima išskirti keleta pogrupių:
Owners clubs – savininkų klubai. Viskas ko reikia – važiuoti (ar tiesiog turėti) tam tikro gamintojo ar modelio motociklą. Šių klubų nariai naudojasi didžiulėmis nuolaidomis ir puikiais kontaktais ieškant detalų, o taip pat ir dalyvaujant įvairiuose baikerių renginiuose.
Specialist clubs – specializuoti klubai, skirti baikeriams su specifiniais poreikiais. Tai gali būti baikerių su negalia (paprastai po avarijos), tų kurie atlieka bausmę kalėjime ir jų šeimos nariams bei draugams, skirtingų religijų atstovams ir t.t. Net jei esi sušiktas vienakojis dvasininkas, šiuo metu sėdintis kaliūzėje – ir tuomet atsiras klubas tokiems kaip tu! Kadangi šie klubai specializuojasi tam tikroje sferoje, jie daug bendrauja ir padeda vieni kitiems.
Motorcycle clubs – visi klubai, kurių antsiuvai nešiojami priekyje ar ant rankovės, žinomi kaip MCC. Klubai, nesispecializuojantys kažkokioje srityje yra taip pat žinomi kaip MCC ir tai rodo raidės ant jų antsiuvų, atskiriančios MCC nuo MC. Šie klubai paprastai susikuria grupės draugų pagrindu, kurie nori kažko daugiau draugystės ir pomėgio motociklams pagrindu. MCC paprastai reguliariai susirenka, dalyvauja kitų klubų veikloje ir stengiasi linksmintis kuo dažniau.
Organizacijos. Dažnai painiojamos organizacijos ir klubai. Skirtumas toks, kad organizacijai priklausai vos sumokėjęs mokestį ir labai retai kas pašalinamas iš jos. Taip neatsitinka todėl. Kad nėra tiesioginio tarpusavio ryšio tarp organizacijos ir atskiro nario, todėl tiesioginis dalyvavimas jos veikloje nėra būtinas. Žmogus gali priklausyti organizacijai metų metus ir būti nematęs jos kitų narių, tuo tarpu klubai daro reguliarius susirinkimus ir yra nustatytas minimalus dalyvavimo juose skaičius.
Tai nėra organizacijų menkinimas – jos daro labai daug reikalingo mums visiems – jų veikla nesikerta su lubų veikla, todėl daug kas priklauso ir klubui ir organizacijai.